Review

Sen o moři

Sen o mořiVydavatelství Oftis v Ústí nad Orlicí v závěru roku 2017 posílá na pulty knihkupců novelu PETRY VOTROUBKOVÉ, devatenáctileté studentky vysoké školy v Hradci Králové, která jinak žije v Helvíkovicích u Žamberka, pod názvem SEN O MOŘI. Je to její první knížka a tím pádem jde i nové jméno v české literatuře, které je příslibem do dalších let.

Knížka žánrově patří do sci-fi a je určena starší mládeži. Rozsahem má 96 str. Ilustrací ji na první stránce uvádí foto Renaty Průchové.

Autorka novelu ve své anotaci uvádí slovy: Svět je plný úžasných míst, která pulzují životem a přímo vybízejí k prozkoumání. Kaňon však mezi takováto místa rozhodně nepatří. Právě naopak – v malé osadě mezi skalami žije pouze pár lidí, na které svět už zapomněl. A to je možná dobře. Podivným věcem, které se tu čas od času dějí, by totiž nikdo, kdo není místní, nikdy nevěřil.

Už samotná anotace, kterou Petra Votroubková sepsala po dokončení novely, svědčí o úmyslu, s jakým text psala, o jejím zaujetí příběhem, který se odehrává mimo civilizaci a potkáte tam třeba duchy a jejich nekonečné příběhy, nerudné příšery, ale třeba i ztracené řidiče kamionů, geniální mechaniky a také jednoho kluka a jeho zvláštní přání. Věřím, že děj, který nám předkládá autorka, neponechá převážnou většinu mladých čtenářů chladnými. Ani se nenadějeme a autorka nás vtáhne do děje. Přiznejme si, že něco takového mladý čtenář potřebuje. Nedostat všechno jako na talíři, ale podílet se nějak na samotném příběhu, třeba pouze v myšlenkách. Nemá rád, když zjistí, že k napsanému není co dodat.

Autorka nabízí příběh, který voní dálkami, postupně se vynořují nové a nové záhady, které je třeba řešit, často jsou mimo lidské chápání, ale je možné si k nim najít cestu, někdy postačí jen trochu fantazie. Mladá autorka má sen stejně jako její chlapecká postava, a doslova vybízí k následování, provokuje čtenáře, aby i on měl svůj sen, který se pochopitelně nemusí odehrávat v jejím Kaňonu. Takovým Kaňonem se prostě může stát kterékoliv místo na Zemi. Tedy i v Čechách.

Takto její text působí a je třeba zdůraznit, že autorka má zvláštní dar vycítit, co je v příběhu důležité a co je možné opominout. Instinktivně jde za svým cílem. K tomu je zapotřebí talent a Petra Votroubková ho nesporně má, možná, aniž by si to uvědomovala.

Milan Dušek


Traffic over 1000 CZK FREE

Free transport of goods
for orders over 1000 CZK
within Czech Republic
Terms of Services

SIGN UP

Register and get quick and easy access to all functions of our business.
Registration

QUICK CONTACT

+420 465 525 741
+420 774 504 144
Call from 8:00 to 15:00 hours
grantis@grantis.cz

Tiskárna Kulhánek spol. s r. o., Opletalova 92, 563 01 Lanškroun, IČ 020 18 420, DIČ: CZ02018420 tel.: +420 465 525 741, e-mail: jkulhanek@centrum.cz