Recenze

Příspěvek k českým dějinám

Co na Řípu ještě nevěděliVydavatelství OFTIS v Ústí nad Orlicí poslalo v závěru roku 2017 do knihkupectví pozoruhodnou knihu CO NA ŘÍPU JEŠTĚ NEVĚDĚLI, s podtitulem Kapitoly z českých dějin. Napsal ji JAN ŠULA, který působí jako učitel na ZŠ Jiráskova ve Vysokém Mýtě. Ilustroval ji RADEK STESKA.

Kniha je vázaná, v rozsahu 384 str.

Nejde o autorovu první knihu. Napsal rovněž: Letem českým muzikantským světem; Střípky ze života světových muzikantů; Z palety českých výtvarných umělců.

Jeho Co na Řípu ještě nevěděli, mapuje českou historii od příchodu Slovanů na naše území až po T. G. Masaryka a vznik Československé republiky.

Rozhodně nejde o vědeckou a odbornou publikaci, ale populárně naučné dílo, které se o poznání naši historie snaží, jak nám v nedlouhém úvodu sděluje autor, který použil jako moto knihy citát Aloise Jiráska: „Cítil jsem, že je také třeba pohlédnout do minulosti, neboť dnešku plně neporozumí, kdo nezná včerejška…

Kniha obsahuje čtyři díly s názvy:

  • Od praotce Čecha k Václavu III.
  • Od Václava III. K Ludvíku Jagellonskému
  • Od Ludvíka Jagellonského k Josefu II.
  • Od Josefa II. k T. G. Masarykovi.

Jan Šula je pečlivý autor, který neponechává nic náhodě, díky tomu je text knihy přehledný, tučně jsou v něm zdůrazněny důležité detaily pro lepší orientaci čtenáře. Výrazně pomáhají i humorně laděné ilustrace Radka Stesky, které vycházejí z toho, co nám líčí autor, ale ani náhodou jej nekopírují. Kreslíř je zkušený karikaturista a domnívám se, že odvedl skutečně mistrnou práci. Čtenáři, kteří neznají jeho obrázky (předpokládám, že jich nebude mnoho) budou překvapeni, ne-li uchváceni.

Závěrem je třeba dát slovo autorovi knihy: Dějiny pádí dál. Žádné další pokračování nebude. Na objektivní hodnocení dějin 20. Století a počátek jedenadvacátého století nemám ten správný odstup, prostor, možnosti, prostředky a čas a obávám se, že ani schopnosti. Nechme to opravdu profesionálním historikům. I tak Vás ujišťuji, že mnozí se budou při líčení a hodnocení určitých historických událostí od sebe lišit jako noc a den.

Milan Dušek


Doprava nad 1 000 Kč ZDARMA

Doprava zboží ZDARMA
v rámci České republiky
při objednávce nad 1 000 Kč.
Obchodní podmínky

ZAREGISTRUJTE SE

Zaregistrujte se a získáte snadný a rychlý přístup ke všem funkcím našeho obchodu.
Registrace

RYCHLÝ KONTAKT

+420 465 521 052
+420 465 525 322
Volejte od 8:00 do 15:00 hodin
info@oftis.cz

malé logo OFTIS spol. s r. o., Příkopy 1438, 562 01 Ústí nad Orlicí, IČ 150 28 828, DIČ: CZ15028828 tel.: +420 465 52 10 52, 52 53 22, e-mail: oftis@oftis.cz
firma zapsána v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Hradci Králové značka: odd.C, vložka 440