Krajina duše – výbor z Chagallových veršů (Marc Chagall, překlad Danuše Kšicová)

Kód zboží: KN-482
Pod tímto názvem vychází v parafrázích z ruštiny překladatelky Danuše Kšicové soubor veršů jednoho z nejvýznamnějších zjevů moderního malířství 20. století.
SLEVA

Email
Cena
Vaše cena:186,00 Kč
Běžná cena:219,00 Kč
Ušetříte:-33,00 Kč
Skladem 61 ks

Pod tímto názvem vychází v parafrázích z ruštiny překladatelky Danuše Kšicové soubor veršů jednoho z nejvýznamnějších zjevů moderního malířství 20. století. Rusko-francouzský malíř a grafik Marc Chagall, narozený v židovské části běloruského Vitebska, psal verše po celý život. Jejich hudebnost souvisí s jeho muzikálním nadáním, které se u něho projevilo již v dětství. Originály celé řady básní se ztratily v neklidné době při četných změnách autorova pobytu, řada těch, které napsal později, byla inspirována oživováním vzpomínek na jeho rodiště, sourozence, matku i první ženu Bellu. Ve verších 2. světové války vyjadřuje svůj odpor k násilí a k osudu svého pronásledovaného národa. Po jeho smrti, jak jeho obrazy, tak verše otevírající jeho duši zůstávají a konečně nalézají rovnováhu a jejich vnitřní napětí působí na čtenáře dodnes.
Součástí sbírky je i výběr některých Chagallových obrazů.
Bohužel, této knížky se již paní Danuše Kšicová nedožila. Zemřela pouhých pár měsíců před jejím vydáním.


CHAGALLOVA KRAJINA DUŠE

   Pod názvem KRAJINA DUŠE vychází v Oftisu v Ústí nad Orlicí v parafrázích z ruštiny Danuše Kšicové (ilustrace Chagallův učitel malby Jehuda Pen), soubor veršů jednoho z nejvýznamnějších zjevů moderního malířství 20. století, rus.-franc. malíře a grafika Marc Chagalla (vl. jm. Mosche Segal), nar. 1887 v židovské části běloruského Vitebska, jehož dílo je spjato především s předrevolučním venkovským životem. Za mnohaletého, opakovaného pobytu v cizině se stýkal s malíři Matissem, Légerem a Picassem a básníky Salmonem a Apollinairem. Jeho propojení malířské tvorby a poezie, kterou psal po celý život, silně poznamenalo lidové umění židovské tradice, ruské pohádky, Bible a snové představy pramenící v jeho dětství.

   Řada básní se ztratila v neklidné době při změnách autorova pobytu, řada těch, které napíše později je zpětně inspirována oživováním vzpomínek na jeho rodiště (b. Anděl nad střechami), sourozence, matku („královno, Vymodlenko“ i otce, kdy „svět sahá na jeho práh“ (b. Starý dům). Básně psané v cizině, jsou zatíženy steskem („nemám kam odjet / kam jít na celé zemi“ (b. V Lisabonu před odplutím, Koráb), „zemi mám ve své duši“ (b. Jsem sám).

   V roce 1915 se mu velkou láskou a věčnou múzou stává jeho první žena Bella (b. Jákobovy schody) a dcera Ida. Svůj smutek po úmrtí milované ženy se silně obrazí ve verších, podobajících se milostnému dopisu (b. Tolik let, Moje láska, Bella): „po celou dobu co se vznáším / tě hledám“ a dalších.

  V období válečných let 1940-43 vyjadřuje svůj odpor k násilí básní Obraz. V roce 1945 se podruhé ožení (b. Vavě), ale manželství a odloučení i s narozeným synem, se po sedmi letech rozpadá. Neustále se ve své tvorbě vrací k zemřelé ženě Belle (b. Pramen, Tvoje volání) a k osudu svého pronásledovaného národa. Když za půl století navštíví Rusko, ve verších se objevuje předtucha smrti („Kdy se s tebou setkám, / kdy najdu svůj nepoznaný klid? … Má mrtvá matko...).

   Chagall umírá, ale jak jeho obrazy, tak verše otevírající jeho duši zůstávají a konečně nalézají rovnováhu a jejich vnitřní napětí působí na čtenáře dodnes. Citová intenzita, upřímnost, ale i prostota výrazu v syrovosti života zvěčňuje prchavé okamžiky lidského bytí. Opravdovost básník hledá a nachází v duchovních hodnotách, síle a intenzitě prožitků, v umění, jež pravdivě obráží skutečný život.

Jiří Faltus

Rozměr
11 x 15,5 cm
Počet stran
80
Druh vazby
pevná vazba
ISBN
978-80-7405-392-4
Rok vydání
2016
Zatím zde není žádné hodnocení tohoto produktu.

Doprava nad 1 000 Kč ZDARMA

Doprava zboží ZDARMA
v rámci České republiky
při objednávce nad 1 000 Kč.
Obchodní podmínky

ZAREGISTRUJTE SE

Zaregistrujte se a získáte snadný a rychlý přístup ke všem funkcím našeho obchodu.
Registrace

RYCHLÝ KONTAKT

+420 465 521 052
+420 465 525 322
Volejte od 8:00 do 15:00 hodin
info@oftis.cz

malé logo OFTIS spol. s r. o., Příkopy 1438, 562 01 Ústí nad Orlicí, IČ 150 28 828, DIČ: CZ15028828 tel.: +420 465 52 10 52, 52 53 22, e-mail: oftis@oftis.cz
firma zapsána v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Hradci Králové značka: odd.C, vložka 440